Odbornost, respekt, empatie...

Fulltextové vyhledávání

Anketa

Do kolikati let by žena měla absolvovat roční preventivní prohlídky ?

Do přechodu (33% - 1290 hlasů)

Do šedesáti let (21% - 829 hlasů)

Od 15-ti let stále, bez omezení (46% - 1832 hlasů)

Napsali o nás

Dobrý den,pane doktore. Chtěla bych Vám moc poděkovat za celou naši rodinu.Můj syn Ondra vyhrál ve Vaši soutěži rodinnou vstupenku do Dolních Vítkovic.Byli jsme tam minulý víkend a hrozně hezky jsme si celé odpoledne,i díky Vám,užili.Vstupenka byla opravdu krásným a hodnotným dárkem.Ještě jednou moc děkuji a zdravím.Onofrejová Lucie pro Dr.Kudělka

Více informací
Akreditované pracoviště MZČR pro obor specializačního vzdělávání gynekologie a porodnictví

Oficiální výukové pracoviště Lékařské fakulty Ostravské univerzity


Certificate Of Quality And Safety 2014

GYNET v regionu 

Dětská gynekologie

Gynekologie dětí a dospívajících je specializovaným oborem gynekologie zabývajícím se problémy souvisejícími s genitáliemi děvčat od narození až po období dospívání. Dětská gynekologie je důležitá pro odhalení patologií a jejich správnou léčbu. Hlavním významem oboru je předcházet možným komplikacím v dospělosti, především spojených s fertilitou a plodností žen.

Nejčastěší problémy děvčátek
 
Synechie

 Vznikají nejčastěji do 5-ti le věku slepením sliznic poševního vchodu dětského genitálu, kdy okraje sliznic k sobě přilnou. Po slepení vzniká srůst, nejprve v podobě tenké blanky, ale postupně může být až kožovitý. Pediatr synechie odhalí při pravidelných prohlídkách. Rodiče si mohou často všimnout změny proudu moči, často také pálení po močení.  
Pokud se jedná o pouhé slepení, lze synechii jednoduše rozrušit oddálením stydkých pysků od sebe. Pevnější, blanité srůsty se dají odstranit rozrušením pomocí pinzety, což není pro dívku bolestivé. Pokud je synechie pevná, kožovitá, rozrušujeme srůst ve velmi krátké celkové anestezii pomocí termokauteru. Po rozrušení ošetřujeme rodidla epitelizační mastí. Synechiím lze předcházet správnou hygienou a péčí o rodidla.


Výtok z rodidel
   Představuje nejčastější gynekologický problém v tomto věku. Do zhruba 8.roku života, v období klidovém , musíme jakýkoliv výtok z rodidel považovat za patologický. Častou příčinou je nedostatečná hygiena po stolici, někdy střevní parazité, roupi, ale možné jsou i jiné závažnější příčiny.  Mykotické záněty - kvasiny jsou v tomto období vzácné. Léčba je většinou lokální, ve formě mastí nebo čípků. Celkové podávání antibiotik je většinou pro dítě zbytečnou zátěží. Neléčený výtok může přejít do chronického stádia, může dojít k infekci močových cest, rozvoji zánětu vnitřních rodidel s následnou neplodností.

Bolesti bříška
   Bolesti mohou signalizovat zánět vnitřního genitálu, který je u děvčat v tomto věku vzácný. Musíme na něj pomýšlet zvláště tam, kde předcházel zánět slepého střeva. Důsledkem zánětu vaječníků a vejcovodů je neplodnost. Stačí přitom na možnost pánevního zánětu myslet a předcházet tomu včasným předáním pacientky do gynekologické. V těchto případech je vždy lepší dívku bezodkladně vyšetřit, aby se vyloučila apendicitida.

Krvácení z rodidel
  
V tomto období je každé krvácení patologické a jeho nejčastější příčiny jsou : poranění zevních rodidel a pochvy, zánět zevních rodidel a pochvy, cizí těleso v pochvě, které není vůbec vyjímkou, dále předčasná puberta, zřídka zhoubné nádory. Krvácení z rodidel v tomto období je vždy nutné vyšetřit.

Problémy v dospívání
 
 Období pohlavního dospívání dívek je zásadním obdobím života ženy, které je spojeno s řadou významných změn tělesných i psychických. Pubické ochlupení začíná růst od 8. do 15.roku, nejpozději roste ochlupení v podpaží. První měsíčky "menarché" se dostavují u dívek nejčastěji mezi 11.-13. rokem. První roky po menarché dochází poměrně často k nepravidelnostem cyklu. Ty nevyžadují léčbu pokud se jedná spíše o delší pauzy mezi měsíčky. Naopak, pokud měsíčky přicházejí po méně jak 23 dnech, jsou nadměrně silné či trvají déle jak 7 dnů, měla by dívka navštívit dětského gynekologa.
   Zcela nejčastěji ale přivádí do ordinace dívky výtok. Ten může být v pubertě jak fyziologický, tak patologický. Léčba se nasazuje na základě stanovení druhu bakterie a ve formě vaginálních čípků nebo mastí.
   Neměly by se podceňovat i opakované bolesti podbříšku, můžeme diagnostikovat vrozenou vývojovou vadu , nálezu cyst i tumorů, pomýšlet se musí i na chronické dráždění apendixu. Proto by dívky po gynekologických operacích a operacích apendixu měly podstoupit lázeňskou léčbu jako prevence poruch budoucí plodnosti.


Objednat se na dětskou gynekologii

 
 

Sdílet:

Autor: MUDr.Hynek Kudělka,MBA | Počet přečtení: 7111x | Datum: 27.01.2015